Sportsman of the Year

2016        Dave Day (St.Thomas)
2015        Bozimir Rajic (Croatia)
2014        Ruban Chelladurai (Benfica)
2013 Keith Berry (London Scottish)
2012 Ian Smith (London English)
2011   Geza Revai (Tillsonburg FC)
2010 Jorge Cota (London Portuguese)
2009 Not awarded
2008 Not awarded
2007 Dave DeBenedictis (Marconi)
2006 Tom Kouzounas (AEK Olympics)
2005 Carlos Miranda (London Portuguese)
2004 Jason Dietz (St. Columban)
2003 Seveno Cecchin (Ingersoll Flyers)
2002 Ignac Dogar (Marconi)
2001 Joe Santos (Benfica)
2000 Not awarded
1999 Not awarded
1998 John Rasenberg (Exeter Centennials)
1997 Manuel Rodrigues (Strathroy PC)
1996 Mike Cinicolo (Marconi)
1995 Dave Peak (Hungarians)
1994 John Pacheco (Portuguese)
1993 Steve Tzavaras (Panhellenic)
1992 Bill Bain (St.Thomas)
1991 Martin Aarts (Chatham Express)
1990 Juergen Belle (German Canadians)
1989 Eric Ritchie (Bluewater)
1988        Not awarded
1987        Not awarded
1986        Not awarded
1985        Not awarded
1984        Not awarded
1983        Not awarded
1982        Milan Behavka
1981        Not awarded
1980        Not awarded
1979 Jurgen Klaus (German Can B)
1978 Sam Barberi (Curinga)
1977 Frank Gouveia (Leo's Distributing)
1976 Don Armstrong (Clinton)
1975 Amandio Carvalho (Easy Driving)
1974 Bill Clark (German Canadians)
1973 John Sandor (Tillsonburg Ath)
1972 Harold Refflinghaus (St.Columban)
1971 Fred Whitman (St.Thomas Royals)
1970 Tom Vilos (Olympians)
   
President's Award

2016        Simcoe
2015        Marconi
2014        London English FC
2013 Tillsonburg SC
2012 AEK Olympians
2011  Woodstock SC
2010 Middlesex United
2009 Not awarded
2008 Not awarded
2007 Sarnia Fury
2006 Croatia
2005 AEK London Olympics
2004 Tillsonburg
2003 Chatham Express
2002 Benfica
2001 Woodstock TNT
2000 no award
1999 no award
1998 Norfolk Athletics
1997 Morning Stars
1996 Chatham Express
1995 Petrolia Oilers
1994 London City
1993 Sarnia (Dante)
1992 Portuguese
1991 St. Columban
1990 White Eagles
1989 St. Thomas
1983-88 n/a
1982 San Bartolomeo
   
Outstanding Goalies

2016        Premier - Mark Haynes (Marconi) * Lower Divisions - Tristen Allen (Chatham Attack)
2015        Premier - Mark Haynes (Marconi) * Lower Divisions - Beau Marcussen (English)
2014        Premier - Adam Drapala / Scott Shewfelt (Benfica) * Lower Divisions - Matthew Dacosta (Strathroy)
2013 Premier - Mark Haynes (AEK Olympians SC) * Lower Divisions - Brett Harrington (Tillsonburg SC)
2012 Premier - Paul Azevedo, Mark Haynes (AEK Olympians) * Lower Divisions - George Giannoulis (AEK Olympians)
2011  Premier - Mark Haynes (AEK) * Lower Divisions - Nick Kowaluk (Middlesex United)
2010 Premier - Mark Haynes (AEK) * Lower Divisions - Josh Mclaren - (Scottish) - Fourth East
2009 Premier - Paul Azevedo (AEK ) * Lower Divisions - Sam Youlton (Wallaceburg) -First
2008 Premier - Marcio Correia ( London Croatia) * Lower Divisions - Joe Dekroon (St. Columban) - Alex Postma (Norfolk) - Third East
2007 Premier - John Dreliozis (AEK) * Lower Divisions - John Stuart (St. Mary's - Third East)
   
Top Scorer - Premier

2016        Younan Samra (Marconi)
2015        Jason Wright (Jagiellonia)
2014        Taso Bujouves (Marconi)
2013 Jason Wright (Filial Benfica SC)
2012 Andrew Loague (Marconi)
2011  Jason Wright (SLB Simple)
2010 Jason Wright (Woodstock)
2009 Jason Wright (Woodstock)
2008 Mark Pocrnic (London Croatia)
  Maciej Szydlowski (London White Eagles)
2007 Gentian Buzali (White Eagles)
2006 Gentian Buzali (White Eagles)
2005 Paul Ferreira (London Portuguese)
2004 Ree San (London Portuguese)
2003 Edin Isovic (Bosnia)
2002 Ree San (Portuguese), Victor Ramos (Benfica)
2001 Andrew Loague (Portuguese)
2000 no award
1999 Andrew Loague (Portuguese)
1998 Wilco Kanters (Benfica)
1997 Nick Bontis
1996 Victor Ramos
1995 Jorge Ferreira
1994 Paul Ritchie
1993 Victor Ramos
1992 Robert Fijal
1991 Wojtek Rabenda (White Eagles)
1990 Marek Grabowski (White Eagles)
1989 Wojtek Rabenda (White Eagles)
1988 Joe Devlin (Bluewater)
1987 Richard Mommersteeg (St.Thomas)
1986 George Mavros (Olympians)
1985 Chris Baertsoen (Wallaceburg)
1984 Peter Gannon (Woodstock)
1983 Mario Anello (Curinga), Rob Balger (Croatia)
1982 John Machado
1981 Mike Boffa
1980 Guy Ricardi (Marconi)
1979 Dominic Mescia (Marconi)
1978 Vinko Miser (Croatia)
1977 Mike Boffa (Roma)
1976 Vinko Miser (Croatia)
1975 Paul Midema (Marconi)
1974 John Gillespie (Scottish)
1973 Stu McDonald (Croatia)
1972 Mike Boffa (Roma), Mike North (Stratford), Eric Ritchie (Sarnia Dante)
1971 Jack De Vos (London Lions)
1970 Tom Partalas (Olympians)
1969 Andy Marsh
1968 Gunther Klaus (German Canadians)
1967 J. Heavens
1966 Andy Marsh
1965 Charlie Papp (German Canadians)
1964 Udo Brenne (German Canadians)
1963 Gunther Klaus (German Canadians)
1962 Simon Sneeks
1961 Albert Langaitus
   
Top Scorer - First Division

2016        Casey McGee (Wallaceburg)
2015        David O'Neil (Sarnia), Hanner Aleman (America)
2014        James Vanderstelt (St.Columban)
2013 Tom Galazka (White Eagles SC)
2012 Alonzo Flores (St. Thomas), Tim Van Rijn (Scottish)
2011 Tadeusz Galazka (London White Eagles)
2010 Kyle Cornet (Scottish), Brian Puim (Middlesex)
2009 Bryce Cummung (Chatham)
2008 Damian Roszczyk (London White Eagles)
2007 Mike Edwards (Hungarians)
2006 Davor Krilic (Woodstock)
2005 Mike Edwards (Hungarians)
2004 Matt Szydlowski (White Eagles)
2003 Joe Ornato (Marconi B)
2002 Carlos Abrantes (Croatia)
2001 Reuf Fazlic (Bosnia)
2000 no award
1999 Sandro Constantin (Wallaceburg)
1998 Michal Kubicki (White Eagles), Anthony Comacho (Forest United)
1997 Gential Buzali
1996 Mike Edgar
1995 Victor DaSilva
1994 Jeff McSween, Sandro Constantin
1993 Sydney Marsh
1992 Mike Rowe
1991 Gary Laidlaw
1990 Pedro Remigio (Strathroy)
1989 Kim Mortimer (Bluewater)
1988 Jeff McSween (Panhellenic)
1987 East - M. Ferreira (Simcoe), West - R. Mennen (Grand Bend)
1986 East - Godfrey Cotton (Tillsonburg), West - Tim Mortimer (Sarnia Dante)
1985 Al Robinson (St.Thomas)
1984 Victor Puim (Strathroy)
1983 Ed Machado (Portuguese)
1982 Paul Altenburg
1981 Joe D'ariano
1980 Zoran Bajric (Yugoslavs)
1979 Gunther Klaus (German Can. B)
1978 Derek Floyd (Oakridge)
1977 Samuel Sousa (Portuguese)
1976 Paul Campbell (Hungarians)
1975 Dave Noonan (St George)
1974 Tom McDonald (St Thomas Royals)
1973 John Martin (Ingersoll Flyers)
1972 John Martin (Ingersoll Flyers)
1971 Vinko Miser (Croatia)
1970 Vinko Miser (Croatia)
1969 Alan Slater (Stratford)
1968 Tom Vilos (Olympians)
1967 Kelvin Harrison
1966 Neil Desborough (Ingersoll Flyers)
   
Top Scorer - Second Division

2016       Nate St.Pierre (Chatham Attack)
2015       Michael Hutchison (Woodstock) / Nate St.Pierre (Chatham Attack)
2014       Eric Fuentes (America)
2013 James Vanderstelt (St.Columban SC)
2012 Randy Dasilva (Sarnia)
2011  C. N'guessan (Hungarians)
2010 Mike Edwards (Serbia)
2009 Juan David Botero (Colombia)
2008 Ryan Nowakowski (Wallaceburg Sting)
2007 Anton Mehmeti (Benfica)
2006 Kyle Kirby (St. Thomas)
2005 Gary Docherty (Woodstock)
2004 Marty Debruyn (Exeter Fury)
2003 Steve Bond (Ingersoll Flyers), Nathan Ivanovic (Serbs)
2002 Joe Ornato (Marconi), Jim Kalampilikis (St.Thomas), Stephen Ryan (St. Columban)
2001 Jason Wright (Embro)
2000 no award
1999 Carlos Abrantes (Benfica)
1998 Carlos Abrantes (Benfica)
1997 Tony Miranda (Central), Jim Kalampalikis (East), Steve Santos (West)
1996 Danny Medeiros (Central), Edin Isovic (East), Semir Lazar (West)
1995 Victor Ramos
1994 John Van der Scheur
1993 Henri DeBruyn
1992 Tim DiMuzio
1991 R. Boyce
1990 John Van der Scheur (Ingersoll)
1989 Carlos Carvalho (Strathroy)
1985 Peter Hoogstra (Taxandria)
1984 Gilbert Quiveron (Taxandria), Tony Caranci (Carpinone)
1983 Eric Kelly (Wallaceburg)
1982 John Barton , Martin Goncalves
1981 Dave Nolan
1980 Allan Costello (Ingersoll)
1979 Zoran Batrico (Yugoslav)
1978 John Machado (West Lorne)
1977 Gunther Klaus (German Can. B)
1976 Mark Horne (Leo's Distributing), 1975 Dave Benner (Leo's Distributing)
1974 Brian Jewitt (Clinton)
1973 Juergen Klaus (German Can. B)
1972 Gerry Marra (Roma Res.)
   
Top Scorer - Third Division

2016       Kenardo McKenzie (African Carib FC)
2015       Brad Van Bakel (St.Columban)
2014       Nate St.Pierre (Chatham)
2013 Erick Fuentes (America SC)
2102 Sadat Safiullah (Pameer)
2011  R. Pato (Middlesex)
2010 Nathan Talsma ( Taxandria)
2005 Eric Campling (London City)
2004 Matt St. Louis (Strathroy)
2003 Alex Ponce (Hispanos)
2002 Marty DeBruyn (Exeter Fury)
2001 Marty DeBruyn (Exeter Fury)
2000 no award
1999 Greg Kowalski (White Eagles - East), Frank Bax (Nairn Cardinals - West)
1998 Bill Johnson (Ingersoll Flyers - East), Steve Komes (Croatia B - East), 
                Asif Isic (German Can. - West)
1980 Declan Whelan (Kincardine)
1979 Tom Skaleris

Top Scorer - Third Division E
2009 Nader Ferej ( Eritrea)
2008 Kyle Kirby ( St. Thomas SC)
2007 Kevin Ryan (St. Columban)
2006 Yonan Samra (White Eagles)
   
Top Scorer - Third Division W
2009 Pawel Gromala (White Eagles)
2008 Jorge Rosales (Chivas FC)
2007 Juan David Botero (Colombia)
2006 Tim Hopkins (English S.C.)
   
Top Scorer - Third Division C
2009 Bill Giannoulis (AEK)
2008 Matt Millson (Middlesex United Strikers)
   
Top Scorer - Fourth Division

2016        OJ Deelstra (Taxandria)
2015        Younes Sori (Caribbean FC) 

Top Scorer - Fourth East Division
2014       Gael Zabre (Croatia)
2013 Anteneh Argaw (America SC)
2012 Marwan El-Kotob (LAC Juventus)
2011  C. Comrie (Renegades)
2010 Scott Mugford (St.Thomas), Michael Burnie (Norfolk)
   
Top Scorer - Fourth West Division
2014       Lucas Jeffrey (St.Marys)
2013 Lucasz Kwapisz (Exeter SC)
          Andrew Pierpoint (English FC)
          Darcy Vandenboer (Taxandria SC)
2012 Jas Wilczynski (Oakridge Red Devils)
2011  Sadat Sadat (Pameer)
2010 Nate Cookson (St.Mary's), Peter Thuss (Strathroy)
   
Top Scorer - U-21 Division
2005 Randy Dasilva (Bluewater )
2004 Eric Campling (Nor'West)

Top Scorer - Recreational Division
2005 Philip Igwe (Renegades)

 
© 2017, WOSL  :: privacy
log in
forgot password?